Rzeźba krucyfiks z dawnego ołtarza głównego

Postać Chrystusa ujęta w serpentynowym skręcie z silnie rozpostartymi ramionami, głową opuszczoną na pierś i lekko przechyloną w prawo. Tors z półkoliście wydobytą rytmiką układu żeber i silnie podkreślonymi mięśniami brzucha. Nogi skręcone w prawo i podciągnięte nieco ku górze, przylegające do siebie na całej długości. Prawa stopa założona na lewą, obie przebite gwoździem. Plastyka mięśni rak i nóg oraz wypukły relief żył oddających skurcz agonalny. Głowa lekko cofnięta w tył i skręcona do barku prawego ramienia. Włosy rozdzielone, opadające na barki, twarz okolona czarnym zarostem, powieki lekko opuszczone, usta rozchylone, odsłaniające zęby. Na głowie wysoka korona w kształcie turbanu ze splecionych czterech cierni o długich kolcach.  Perizonium bogato drapowane, rozwiane i upięte na prawym boku.

Rzeźba krucyfiks z dawnego ołtarza głównego

Nazwa/tytułRZEŹBA KRUCYFIKS z dawnego ołtarza głównego
Czas powstania2 połowa XVII wieku
Stylbarok
Materiałdrewno polichromowane, złocone, rzeźbione
Technikadrewno polichromowane, złocone, rzeźbione
Wymiary375 cm x 210 cm
OpisPostać Chrystusa ujęta w serpentynowym skręcie z silnie rozpostartymi ramionami, głową opuszczoną na pierś i lekko przechyloną w prawo. Tors z półkoliście wydobytą rytmiką układu żeber i silnie podkreślonymi mięśniami brzucha. Nogi skręcone w prawo i podciągnięte nieco ku górze, przylegające do siebie na całej długości. Prawa stopa założona na lewą, obie przebite gwoździem. Plastyka mięśni rak i nóg oraz wypukły relief żył oddających skurcz agonalny. Głowa lekko cofnięta w tył i skręcona do barku prawego ramienia. Włosy rozdzielone, opadające na barki, twarz okolona czarnym zarostem, powieki lekko opuszczone, usta rozchylone, odsłaniające zęby. Na głowie wysoka korona w kształcie turbanu ze splecionych czterech cierni o długich kolcach. Perizonium bogato drapowane, rozwiane i upięte na prawym boku.