• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Świerszczów - Kościół pw. św. Bazylego​

Oleodruk – Matka Boska różańcowa

Oleodruk – Matka Boska różańcowa

Obraz w technice oleodruku, w prostokątnej drewnianej ramie, oszklony. przedstawia umieszczoną na osi, stojąco frontalnie, pełną postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem na prawym przedramieniu. Matka Boska w pozycji kontrapostu, rękami przytrzymuje Jezusa. Dzieciątko z szeroko rozpostartymi rękami pomiędzy którymi, długi sznur różańca. Głowy postaci przechylone ku sobie ujęte kolistymi nimbami, twarz wpatrzona na wprost. Modelunek ciała schematyczny, karnacja ciała naturalna. sukienki obu postaci luźne, barwy czerwonej. Płaszcz Matki Boskiej obszerny, mocno udrapowany, niebieski. Na głowie trójlistna korona. Wokół postaci 15 wybranych scen z życia Marii i Jezusa Chrystusa oplecionych dekoracją w formie różanych wianków.

Oleodruk - Stacje drogi krzyżowej

Oleodruk - Stacje drogi krzyżowej

Stacje wykonane w technice oleodruku ujęte w prostokątne dębowe ramki z szybką. Rozwieszone w górnej części ścian nawy. Droga krzyżowa przedstawiona w formie 14 stacji obrazuje najważniejsze wydarzenia z historii męki Chrystusa od wydania wyroku skazującego Go na śmierć, na Golgotę, męczeńską śmierć na krzyżu do złożenia do grobu. Chrystusa otaczają w drodze na golgotę najbliżsi a wśród nich Matka Boża, Maria Magdalena, święta Weronika, święty Józef z Arymatei a później także żołnierze i setnicy oraz grupa przyjaciół. Chrystus w scenach początkowych w powłóczystej czerwonej sukni i niebieskim płaszczu. W scenach końcowych i ukrzyżowaniu nagi z przepaską na biodrach. Postacie towarzyszące Chrystusowi w jaskrawych szatach o barwach czerwieni, zieleni i niebieskiej. Postacie drugiego planu w Ubiorach brązowych, szary. W tle poszczególnych scen schematyczny pejzaż.

Obraz - Święty Bazyli

Obraz - Święty Bazyli

Obraz olejny na desce zamknięty w prostokącie. Postać świętego Bazylego ustawiona frontalnie, na osi kompozycji. Święty przedstawiony w bezruchu, z szeroko rozstawionymi nogami, twarz skierowane na wprost. Lewa ręka opuszczona, w niej otwarta księga, prawa uniesiona w geście błogosławieństwa. proporcje ciała prawidłowe, modelunek rąk i twarzy schematyczny. Święty ubrany w białą tunikę z szeroką taśmą haftowanej oblamówki u dołu i rękawa. Wierzchnie okrycie stanowi kapa o barwie zielonkawo-niebieskiej z czerwoną podszewką wokół szyi i na piersiach stuła ze złoconej tkaniny. Na głowie korona z kabłąkami jabłkiem i krzyżem, wokół kolisty nimb. Z prawej strony obrazu u dołu niska postać uskrzydlonego anioła trzymającego stylus, wyżej płonąca kolumna. Po przeciwnej stronie góry główki anielskie i gołębica

Obraz – Chrzest Chrystusa w Jordanie

Obraz – Chrzest Chrystusa w Jordanie

Obraz olejny na płótnie zamknięty w prostokącie, profilowanej złoconej ramie. Umieszczony w północnej ścianie nawy. przedstawia stronę scenę udzielenia przez Jana zwanego później Chrzcicielem "chrztu pokuty" w rzece Jordan. Jezus stoi w płytkiej wodzie, nagi opasany w pasie białym płótnem. Przyjmuje chrzest poprzez polewanie głowy wodą, od Jana stojącego wyżej na kamieniu ubranego w skórę wielbłądzią przepasaną skórzanym paskiem. Prawą ręką Jan dokonuje chrztu, w lewej trzyma krzyż na wysokim drzewcu u góry z lewej strony obraz "Duch Boży" pod postacią gołębicy. Wokół sceny głównej postacie obserwujące chrzest Jezusa. przedstawienie realistyczne, proporcje prawidłowe, modelunek ciała i Świętego Jana precyzyjny. starannie opracowany. Karnacja ciała postaci naturalna; szaty jasne, mocno udrapowane. 

Kościoły - lokalizacja na mapie