• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Łuszczów - Kościół pw. św. Barbary

Obraz – święty Kazimierz Królewicz

Obraz – święty Kazimierz Królewicz

Nazwa/tytułObraz – święty Kazimierz KrólewiczRodzajobrazCzas powstaniadruga połowa XVII wiekuStylbarokAutornieznanyMateriałobraz olejny na płótnieTechnikaobraz olejny na płótnieWymiary125 cm x 85 cmIlość1WłaścicielParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Barbary w ŁuszczowieInformacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Barbary w ŁuszczowieOpisObraz ujęty w prostokącie, z przedstawieniem świętego Kazimierza w pełnej postaci, w pozie kontrapostu. Ubrany w szary długi płaszcz, na głowie pełna korona książęca. Na nogach czerwone pończochy i czarne sandały. W lewej ręce święty trzyma krzyż o ramionach z gałązek liliowych, prawą ręką uniesioną do góry błogosławi. W tle, na stole z długim czerwonym suknem, dwa różnej wielkości relikwiarze. W prawym dolnym rogu napisy: Stanisław Zawodecki, Ludwik Gobrzynowski oraz słabo czytelna datą 1675 ?
#droptablestable239 .dataTables_wrapper > .dataTables_scroll {max-height:1000px;overflow: auto;}droptables_ajaxurl = "https://koscioly.diecezja.lublin.pl/index.php?option=com_droptables";window.droptables_front = "https://koscioly.diecezja.lublin.pl/components/com_droptables/assets/";window.droptables_style = "https://koscioly.diecezja.lublin.pl/media/droptables/";
.droptables-highlight-horizontal, .droptables-highlight-vertical { color: #ffffff !important; background: rgba(255,255,170,0.9) !important; }Obraz ujęty w prostokącie, z przedstawieniem świętego Kazimierza w pełnej postaci, w pozie kontrapostu. Ubrany w szary długi płaszcz, na głowie pełna korona książęca. Na nogach czerwone pończochy i czarne sandały. W lewej ręce święty trzyma krzyż o ramionach z gałązek liliowych, prawą ręką uniesioną do góry błogosławi. W tle, na stole z długim czerwonym suknem, dwa różnej wielkości relikwiarze. W prawym dolnym rogu napisy: Stanisław Zawodecki, Ludwik Gobrzynowski oraz słabo czytelna datą 1675 ?

Obraz świętej Barbary - w ołtarzu głównym

Obraz świętej Barbary - w ołtarzu głównym

Pierwotnie obraz o wymiarach 100 cm x 75 cm, obecnie zachowany fragment autentyczny o wymiarach 36 cm X 25 cm, przeniesiony w czasie konserwacji z podobrazia deskowego na płótno. Obraz z przedstawieniem głowy świętej Barbary, lekko pochylonej w lewą stronę, w ujęciu 3/4 na tle kolistego złocistego nimbu, w koronie królewskiej z kwiatonami i kameryzacją. Włosy brązowe długie, karnacja blado różowa. Dolną część postaci przykrywa sukienka zdobiona ornamentem o motywach geometrycznych roślinnych w swobodnym fantazyjnym układzie. W górnej części wysunięty ukośnie miecz, z lewej strony wzdłuż postaci – wysmukła wieża zwieńczona zdwojoną kopułą. Korona królewska, złotego koloru wysadzona różnokolorowymi kamieniami.

Kościoły - lokalizacja na mapie