Krasienin - Kościół pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana

Puszka

Puszka w kształcie kielicha mszalnego, ze spłaszczoną przykrywką, ujętą od góry koroną z krzyżem. Stopa okrągła z wydatną kryzą, dwuczłonowa z uskokiem. Na płaszczu pasy dekoracji z motywem palmety, muszli i wstęg przeplatających się z wicią roślinną. Nodus gruszkowaty, ujęty od dołu pierścieniami, zdobiony naprzemian – ornamentem cęgowym i rozetkami. Na czaszy i pokrywce dekoracje z użyciem stylizowanej wici akantowej, powiązanej w geometryczne sploty oraz perełek i obręczy z listków. W zwieńczeniu korona otwarta z kwiatonami i obręczą z kameryzacją. U góry krzyżyk służący jako uchwyt pokrywki. Od dołu na stopie napis:  ECCLESIA KRASIENIN 1773.

Puszka

Nazwa/tytułPuszka
Rodzajnaczynie liturgiczne
Czas powstania1773 r.
Stylregencja
Autornieznany
Materiałmetal – stop miedzi, srebrzony, złocony
Technikatechniki złotnicze
Wymiary31,5 cm, średnica stopy 14 cm
WłaścicielParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Sebastiana w Krasieninie
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Sebastiana w Krasieninie
OpisPuszka w kształcie kielicha mszalnego, ze spłaszczoną przykrywką, ujętą od góry koroną z krzyżem. Stopa okrągła z wydatną kryzą, dwuczłonowa z uskokiem. Na płaszczu pasy dekoracji z motywem palmety, muszli i wstęg przeplatających się z wicią roślinną. Nodus gruszkowaty, ujęty od dołu pierścieniami, zdobiony naprzemian – ornamentem cęgowym i rozetkami. Na czaszy i pokrywce dekoracje z użyciem stylizowanej wici akantowej, powiązanej w geometryczne sploty oraz perełek i obręczy z listków. W zwieńczeniu korona otwarta z kwiatonami i obręczą z kameryzacją. U góry krzyżyk służący jako uchwyt pokrywki. Od dołu na stopie napis: ECCLESIA KRASIENIN 1773.